Gmina Grodzisko Dolne

e-mail: urzad@grodziskodolne.pl
www: bip.grodziskodolne.pl
Data wydruku: 2020-04-07 22:57:44

Wszystkie aktualności

Dzieci będą się bawić, a dorośli i młodzież ćwiczyć

W pięciu wioskach gminy Grodzisko Dolne trwają prace przy budowie otwartych stref rekreacji. Obiekty powstają w Grodzisku Dolnym, Grodzisku Górnym, Grodzisku Nowym, Wólce Grodziskiej i w Opaleniskach. Efektem realizowanej inwestycji będzie uzupełnienie przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej. Będą to miejsca przeznaczone dla młodzieży, ale także osoby dorosłe będą tam mogły miło i aktywnie spędzić czas.

Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to obiekty małej infrastruktury sportowej, które z założenia mają być miejscem pierwszej aktywności fizycznej dla dzieci, dorosłych i seniorów. W ich skład wchodzą: plenerowe siłownie, strefy relaksu oraz ogrodzony plac zabaw o charakterze sprawnościowym. Całość dopełnia zieleń.

Projektowana w ramach zadania strefa rekreacji w Grodzisku Dolnym powstaje obok Orlika i zajmować będzie powierzchnię ok. 433 m2. W miejscu siłowni zamontowanych zostanie 8 urządzeń do ćwiczeń, takich jak wyciąg górny, orbitek, wyciskanie siedząc, drabinka, poręcze, czy motyl integracyjny. Strefę relaksu tworzyć będą gry edukacyjno-integracyjne wyposażone m.in. w stół do szachów i chińczyka, czy urządzenia do gry w kółko i krzyżyk. Z kolei plac zabaw o charakterze sprawnościowym składać się będzie z zestawów zabawowych z elementami wspinaczkowymi, równoważni, huśtawki, czy bocianiego gniazda. Całość zostanie odpowiednio ogrodzona.

Podobna infrastruktura wkomponowana przy Orlikach powstanie w Grodzisku Górnym i Grodzisku Nowym. W ramach siłowni plenerowej i strefy relaksu do dyspozycji mieszkańców trafi łącznie ponad 430 m2. Zestawy do ćwiczeń pozwolą na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Coś dla siebie znajdą zarówno osoby młode jak i starsze.

Na nowe strefy relaksu mogą liczyć także mieszkańcy Opalenisk i Wólki Grodziskiej. Tereny rekreacyjne powstaną na placach przy szkołach podstawowych. Specjalne urządzenia zajmą odpowiednio ok. 230 m2 i ponad 170m2.

Planowane infrastruktura dostępna będzie również dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Przy wejściach do stref zamontowane zostaną tablice informacyjne z regulaminem. Pojawią się także stojaki na rowery.

Łączny koszt budowy 5 stref wynikający z umowy z wykonawcą to ponad 463 tys. zł. Obiekty powstają m.in. dzięki dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach Programu Rozwoju Małej Infrastruktury Sportowo-Rekreacyjnej o Charakterze Wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności (OSA) Edycja 2018.