Wieczór z kolędą


 
 
 

Chociaż kolędowanie związane z okresem Bożego Narodzenia dobiega już powoli końca, to w niektórych placówkach właśnie teraz trwa okres widowisk i spotkań kolędniczych.

Bogactwo polskiej obrzędowości i tradycji kolędniczych nie ma sobie równych, zarówno pod względem tematyki i związanej z tym różnorodności. Dlatego tak często i chętnie sięgamy w tym okresie do korzeni polskiej kultury ludowej. W Ośrodku Kultury w Grodzisku Dolnym rokrocznie pielęgnujemy tradycyjne i nowoczesne kolędowanie organizując wieczór artystyczny ph. „Hej kolęda, kolęda”. Biorą w nim udział zespoły, wokalistki i grupy śpiewacze działające pod patronatem naszej placówki prezentując świąteczny, bożonarodzeniowy repertuar w różnym wydaniu. W tym roku takie noworoczne spotkanie miało miejsce w niedzielę 12 stycznia. Chociaż za oknem brak oznak zimy, to dla wykonawców nie zabrakło zimowej scenerii zarówno w scenografii, jak i treści prezentowanych widowisk.

W świąteczną atmosferę wprowadziła widownię najmłodsza wokalistka, 8-letnia Joanna Kulińska, przeżywając również w tym dniu swój debiut sceniczny. Dalsze wokalne występy należały do Oliwii Stopyry, trio – Ani Koń, Natalii Moskal i Leny Marek oraz duetu – Mileny Baj i Julii Majkut. Po tych prezentacjach przyszła kolej na popisy dorosłych. W tej odsłonie zobaczyliśmy Zespół Regionalny „Grodziszczoki”, który przyszedł po kolędzie nie tylko do członkiń zespołu, Zespół „Leszczynka” oraz kolędowanie Zespołu „Wiola” z noworocznymi życzeniami.

Zespół „Leszczynka” uraczył nas widowiskiem pt. „Babska kolęda”, w którym występują zarówno prawdziwi kolędnicy, jak i ich zastępcy – przebierańcy. Prowadzona wartko fabuła okraszona dowcipem i humorem wiejskiego życia rozbawiła zgromadzoną publiczność. W finale nie zabrakło także noworocznych życzeń dla wszystkich, od pana Wójta, ks. kanonika Antoniego Pawula i pani dyrektor Ośrodka Kultury, a także poczęstunku przygotowanego przez organizatora.

Więcej zdjęć na stronie Ośrodka Kultury