Sztuka inspirowana życiem ks. Józefa Kowalskiego


 

W dniu 24 marca br. w Ośrodku Kultury w Grodzisku Dolnym aktorzy Sceny Propozycji Uniwersytetu Rzeszowskiego wystawili spektakl teatralny „Józef Błogosławiony”.

Spektakl skupia się na życiu Błogosławionego ks. Józefa Kowalskiego, pochodzącego z Siedlisk opodal Rzeszowa. Józef Kowalski urodził się w 13 marca 1911 r. W latach 1917 – 1922 uczęszczał do Szkoły Ludowej w Siedliskach, następnie uczył się w Gimnazjum Klasycznym przy Zakładzie Wychowawczym im. św. Jana Bosko Księży Salezjanów w Oświęcimiu. W 1927 roku wstąpił do nowicjatu salezjańskiego w Czerwińsku nad Wisłą. Święcenia kapłańskie przyjął w kościele Ojców Franciszkanów w Krakowie, 29 maja 1938 roku. Podczas drugiej wojny światowej w 1941 r., wraz z innymi Salezjanami trafił do obozu w Auschwitz. Pomimo okrucieństwa, którego na co dzień doświadczał, był on wsparciem dla innych osób, wytrwale modlił się i sprawował Eucharystię. 4 lipca 1942 r., umarł śmiercią męczeńską. W 1999 roku, Papież Jan Paweł II beatyfikował go w grupie 108 polskich męczenników w Warszawie.

Scenicznej adaptacji książki Jana Krawca, podjął się profesor Janusz Pokrywka, który należy do najbardziej oryginalnych twórców teatralnych naszego regionu. Jego autorski teatr Scena Propozycji, łączy w sobie wiele konwencji min. teatru plastycznego, sceny poetyckiej czy ludowego misterium. Znakiem tego teatru jest także scenograficzna wielofunkcyjność i wieloznaczność. Od kilku lat Scena Propozycji działa przy Uniwersytecie Rzeszowskim.

Więcej zdjęć ze spektaklu na stronie Ośrodka Kultury