Wizyta studyjna śladem produktów tradycyjnych Lubelszczyzny


 

Lokalna Grupa Działania Ziemi Kraśnickiej w partnerstwie z Cechem Rzemiosł Spożywczych w Lublinie, LGD -Stowarzyszenie Kraina Lasów i Jezior oraz LGD Królewskie Ponidzie zorganizowała wizytę studyjną po województwie lubelskim - śladem produktów tradycyjnych.

Do wydarzenia zostali zaproszeni goście z czterech partnerskich województw lubelskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego, będącymi producentami produktów tradycyjnych, przedstawicielami restauracji, gospodarstw agroturystycznych, szkół rolniczych, organizacji działających dla lokalnych społeczności w tematyce produktów tradycyjnych i lokalnych. Do uczestnictwa w trzydniowym wyjeździe szlakiem produktów tradycyjnych, zostały zaproszone m.in. panie ze Stowarzyszenia Kobiety Gminy Grodzisko Dolne wraz z doradcą z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Leżajsku.

Pierwszego dnia grupa gościła w Restauracji Koncertowej w Lublinie gdzie oprócz degustacji tradycyjnych potraw, odbyły się warsztaty kulinarne. Uczestnicy warsztatów pod okiem Szefa Kuchni mogli samodzielnie wykonać Cebularz lubelski – który od 2014r znajduje się w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych Unii Europejskiej.

Tradycja wypieku cebularzy wywodzi się od lubelskich Żydów ze Starego Miasta, którzy w XIX wieku rozpowszechnili w Lublinie te niezwykłe smakowite placki. Ze względu na prostotę receptury i dobór niedrogich składników, pierwotnie były one smakołykami biedoty, jednak ich doskonały smak sprawił, że grono ich wielbicieli rozszerzyło się także o zamożniejsze grupy. Tak więc piekarnie żydowskie, których przed wojną było w Lublinie kilkadziesiąt, pracowały pełną parą, a zapach pieczonych cebularzy unosił się nad całą lubelską starówką, wabiąc przechodniów, co możemy potwierdzić dziś poznawszy ich doskonały smak.

Kolejnego dnia grupa wizytowała olejarnię Skarby Natury. To rodzinne certyfikowane gospodarstwo ekologiczne i firma przetwarzająca pochodzące z niego płody rolne. W trosce o zdrowe odżywianie od wielu lat w gospodarstwie w Zabłociu uprawia się w sposób ekologiczny rośliny oleiste, zbożowe, strączkowe oraz zioła. Rośliny oleiste takie jak: len, rzepak, lnianka, ostropest, wiesiołek, czarnuszka i gorczyca biała uprawia się głównie z myślą o ich przetwarzaniu poprzez tłoczenie na zimno różnego rodzaju olejów, które mogliśmy degustować.

Następnym przystankiem było gospodarstwo Manufaktura Różana w Starej Wsi. Charakterystyczną cechę tamtego krajobrazu stanowiły mijane kwitnące jeszcze pola różane, gdzie na obszernych działkach rolnych uprawia się róże w gruncie. Specjalnością Manufaktury Różanej są przetwory różane oraz inne specjały wytwarzane według starych tradycyjnych przepisów. Przetwory z róży stanowią cenne źródło witaminy C, zwanej witaminą młodości. Produkowane są ręcznie, na bazie tradycyjnych starych domowych przepisów babci. Produkty lokalne na bazie róży, które mogliśmy degustować to ucierane z cukrem płatki róży, soki i konfitury różane.

Ciekawym punktem wyjazdu była wizyta w gospodarstwie FRUX SOLIS Owoce Słońca. Zagroda oferuje odwiedzającym produkty tradycyjne i naturalne z własnego sadu. U gospodarzy można zaopatrzyć się w świeże owoce i warzywa, produktów tradycyjnych wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych woj. Lubelskiego: naturalnego soku jabłkowego, marynat owocowych, konfitur, powideł, dżemów. Natomiast uczestnicy mogli dowiedzieć się jak wygląda proces i jak powstaje cydr lubelski, wytwarzany w tym gospodarstwie z własnych jabłek.

Intensywnie spędzony dzień zakończył się pobytem w zagłębiu zielarskim w Fajsławicach, gdzie na powierzchni 800 ha uprawiane są wszelkiego rodzaju zioła. Największe uprawy zajmują tutaj tymianek, melisa, cząber, oregano, szałwia. Na plantacjach spotkać można również dziurawiec, lubczyk, arcydzięgiel, mniszek lekarski, jeżówkę purpurową, nagietek, kozłek lekarski, karczocha, ogórecznik, malwę, prawoślaz. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice utworzyło Centrum Edukacji Zielarskiej -Tymiankowy Smak Fajsławic, którego celem jest szeroko pojęta edukacja poprzez organizowanie zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych, integracja społeczna, zabawa i wypoczynek. Wizyta zakończyła się warsztatami pachnącymi ziołami, gdzie każdy z uczestników mógł dla siebie przygotować przyprawy skomponowane z miejscowych ziół.

Ostatnim punktem pobytu była Pszczela Wola, malownicza osada położona 14 km na południe od Lublina na trasie Lublin – Bychawa. Znajduje się tu jedyne na świecie Technikum Pszczelarskie będące chlubą i dorobkiem wielu pokoleń pszczelarzy, gdzie każdego roku mury szkolne opuszczają nowi adepci sztuki pszczelarskiej. Tutaj poznano kolejny produkt tradycyjny – Całuski pszczelowolskie. Wytwarzane na bazie ciasta miodowego i cytując: Kto raz zasmakował „całusków pszczelowolskich” nie może się oprzeć ich niewątpliwej „urodzie” smakowej. Przewrotna nazwa, rozsławiana w całej Polsce, poprzez rozliczne wystawy i imprezy, niezmiennie kojarzy się z Pszczelą Wolą. Najpierw wzbudza ciekawość, by po zasmakowaniu wzbudzić zachwyt u nie jednego łasucha.

Wizyta odbyła się w ramach projektu: „Zrównoważony rozwój regionu w oparciu o certyfikowane produkty tradycyjne w ramach środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Próbując podzielić się ferią doznanych smaków, barw i zapachów zdradzamy przepis na cebularz, którego tajemnica zawarta jest w jego prostocie.

Przepis na cebularz lubelski

Składniki na 12 szt.: 500g maki pszennej, 250 ml mleka, 1 jajko, 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka cukru, 60g masła roztopionego i przestudzonego, 30g drożdży świeżych lub 15 g drożdży suchych.

Nadzienie cebulowo – makowe: 2 wielkie cebule, pokrojone w grubą kostkę (ok 500g) 3 łyżki maku, 2 łyżki oleju, 1 łyżeczka soli.

Cebulę kroimy w kostkę, dodajemy mak, sól, olej i mieszamy i odstawiamy. Robimy zaczyn z drożdży mąki i mleka, mieszamy i odstawiamy, po chwili dodajemy resztę składników na ciasto i wyrabiamy na jednolitą masę, odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Dzielimy ciasto na mniejsze porcje formujemy okrągłe placki o średnicy 10-15 cm nakładamy cebulę z makiem układamy na blaszce i pieczemy 20 minut w temp. 200st.