Odszedł tańczyć z aniołami


 

W piątek 29 września br. zmarł Józef Kuras – długoletni członek Zespołu „Grodziszczoki”, który w listopadzie skończyłby 89 lat.

Pan Józef był osobą wielce zasłużoną dla Zespołu i zaangażowaną w jego działalność, a także jego charakterystyczną postacią. Poświęcał dla Zespołu swój czas i serce, przekazując jednocześnie w charakterystyczny dla siebie sposób bycia, obyczajowość dawnej wsi grodziskiej młodszym członkom Zespołu. Jego specyficzne poczucie humoru i niekłamana autentyczność zachowań sprawiała, że był postrzegany na scenie jako wyjątkowa osobowość. Nieocenione są jego kreacje odtwarzane w widowiskach „Miodobranie”, „Poprawiny” i „Od Wigilii do Trzech Króli”.

Pan Józef od lat był kolekcjonerem starych sprzętów gospodarskich i zabytkowych przedmiotów użytkowych, które w większości są wykorzystywane jako rekwizyty w przedstawieniach Zespołu „Grodziszczoki”

Pan Józef był także znakomitym tancerzem ludowym. Swój taneczny talent prezentował wielokrotnie na Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie, gdzie zdobył wiele nagród i wyróżnień. Wraz z Zespołem w 2009 roku „wytańczył” „Łowicki Pasiak” – Nagrodę Główną Ogólnopolskiego Spotkania Folklorystycznego w Łowiczu.

Pani Alicja Haszczak – choreograf, badacz tańców Polski południowo-wschodniej mówiła o Panu Józefie: „Nikt w Grodzisku i okolicach nie tańczy z taką lekkością, przytupem i swadą jak Pan Józef”.

Pan Józef Kuras był i pozostanie charakterystyczną postacią grodziskiej kultury, a szczególnie Zespołu „Grodziszczoki”.