Szczepionka na pneumokoki bezpłatna i obowiązkowa


 

3 listopada 2016 roku Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie, które wprowadza do kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych szczepienia przeciwko pneumokokom - czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Od 1 stycznia 2017r. wszystkie nowo narodzone dzieci będą obowiązkowo szczepione przeciwko pneumokokom. Koszty zakupu takich szczepionek pokryje minister zdrowia.

Do tej pory rodziców przed szczepieniem na pneumokoki powstrzymywała m.in. wysoka cena szczepionki. Dlatego też w maju 2015 roku Rada Gminy Grodzisko Dolne uchwaliła „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Gminie Grodzisko Dolne na lata 2015-2018”. Zgodnie z postanowieniami programu warunkiem zakwalifikowania dziecka do bezpłatnych, finansowanych ze środków gminy szczepień przeciwko pneumokokom, był fakt jego zameldowania i zamieszkania na pobyt stały na terenie naszej gminy. Koszt zaszczepienia jednego dziecka trzema dawkami szczepionki wyceniono na 690 zł. Przez okres trwania programu do tej pory gmina na darmowe szczepionki wydatkowała ponad 51 tys. zł.

W związku z pojawieniem się możliwości finansowania szczepionek z pieniędzy państwowych, gminny program szczepień będzie stopniowo wygaszany. W praktyce oznacza to, że dzieci które urodziły się po 1 stycznia 2017 roku będą zapisywane na obowiązkowe szczepienia z programu ministerialnego, zaś te, które przystąpiły do programu gminnego i mają już rozpoczęty cykl szczepień, będą miały zapewnioną jego kontynuację.